Gazimağusa’da Ziyaret Edilecek Mekanlar ve Yapılacaklar

Gazimağusa

Doğu Akdeniz’deki ihtişamlı ve en özel Ortaçağ mimarisinin örneklerini barındıran Gazimağusa kenti baştan başa 3 km uzunluğundaki Venedik Surları ile sizleri karşılayarak tarihin kapılarını sizlere aralayacaktır.

Lüzinyan Karalları’nın Kudüs Krallığı tacını giydikleri ST. Nicolas Katedrali adayı fetheden Lala Mustafa Paşa tarafından savaş hakkı olarak alınmış ve tek minare eklenerek camiye dönüştürülerek vakfedilmiştir. Gazimağusa aynı zamanda Osmanlı Döneminde Vatan Şairi Namık Kemal’in sürgün edildiğinde kaldığı zindan surlar içindedir.

Gazimağusa’nın kuzeyinde Antik Şehir Krallıklarından biri olan günümüzde sadece yüzde otuzunun keşfedildiği ve kalan bölümünün hala deniz altında olduğu söylenen Salamis Antik Kenti Roma Döneminin örneklerini barındıran yapısıyla sizleri büyüleyecektir.

Gazimağusa Gezi Rehberi

 • ST. Barnabas Kilisesi ve İkon Müzesi
 • Othello Kalesi
 • Lala Mustafa Paşa Camii
 • Namık Kemal Zindanı
 • Venedik Kraliyet Sarayı
 • İkiz Kiliseler
 • Salamis Harabeleri
 • Kapalı Maraş

Gazimağusa’da Gezilecek Yerler

Othello Kalesi

Kentin içinde inşa edilen Othello Kalesi M.S 1310 yılında eski bir kuleden etrafına eklemeler ve düzenlemeler yapılarak inşa edilmiştir. Kalenin avlusunda Osmanlı ve İspanyollara ait toplar ve demir ile taş gülleler sergilenmektedir.

Lala Mustafa Paşa Camii (ST. Nicolas Katedrali)

Lüzinyan döneminde yapılmış olan gotik mimarinin en önemli eserlerinden biri olarak bilinen Lala Mustafa Paşa Camii (ST. Nicolas Katedrali) 1571 yılında Osmanlıların adayı feshetmesiyle camiye dönüştürülmüştür. Yapının önünde 1299 yılında ekilen çok az bulunan tropik bir incir türü olan Cümbez ağacı bulunmaktadır.

Salamis Antik Kenti

Bronz Çağı sonlarına dayanan göçler sırasında Anadolu’dan ve Yunanistan’dan gelen kavimler tarafından Salamis Antik Kenti kurulmuştur. Günümüzdeki kalıntıların çoğu Roma döneminden kalmadır. Kent en zengin ve parlak dönemini Roma Döneminde yaşamıştır.MS. 647 yılında Arap akınlarından rahatsız olan halk üzerine de yer sarsıntıları eklenince şimdiki Mağusa kentine taşınmak zorunda kalmışlardır.

Kapalı Maraş (Varoşha)

Beyrut’un savaş nedeniyle dünya turizm pazarından uzaklaşması sebebiyle çoğu ziyaretçinin akın ettiği adeta hayatın bir anda durduğu Varoşha kenti savaşın etkilerinin en net bir şekilde görülebileceği yerlerdendir. 1974 yılında adaya barışı getirmek amacıyla yapılan çıkartma’da en önemli turizm merkezi olması sebebiyle elde koz olması amacıyla dönemin alınmış ve sivil girişlere kapatılmıştır.

46 yıl sonra kademeli olarak ziyaretçi kabul edilen Maraş şu an da sivil girişlere açılmış durumdadır.

Son olarak yılın belirli zamanlarında yapılan etkinliklere ve sizler için ekibimiz tarafından özenle hazırlanan Gazimağusa Turları‘na katılabilir, farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Gazimağusa’da Neler Yapılabilir

 • Tarihi açık hava müzesi durumundaki Gazimağusa Deniz Kapısından içeri girilerek adım adım gezilebilir.
 • Lüzinyan, Venedik ve Osmanlı tarihini bir an olarak hissedeceğiniz Tarihi Surlar İçinde tarihe şahitlik edebilirsiniz.
 • Lala Mustafa Paşa Camii önündeki Kıbrıs’ta yaşayan en eski Cümbez Ağacı ile tanışabilirsiniz.
 • ST. Barnabas manastırı ve Kral mezarlıkları ziyareti sizleri farklı bir dünyaya götürecektir.
 • Vatan ve Millet şairi Namık Kemal’in kalebend olarak ikamet etmek zorunda kaldığı zindanı ziyaret edebilirsiniz.
 • Farklı zamanlarda özenle hazırlanan festivallere katılabilirsiniz.

Gazimağusa Tanıtım Video

Rezervasyon